გაკვეთილის გეგმები და შეფასების რუბრიკები

                                                      გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის მთავარი თემა
“სანქტ-პეტერბურგის ღირსშესანიშნაობები”
სწავლების საფეხურები
VIII კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
8 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
  • გაკვეთილის თემა  დაეხმარება  მოსწავლეებს  მეტი  გაიგონ  პეტერბურგის, მის  ღირსშესანიშნაობების  შესახებ.
  • მოსწავლეები  შეძლებენ  რუსეთის  კულტურული  მემკვიდრეობის  გაცნობას, რაც   დაეხმარება  მათ   რუსული  ენის  ცოდნის  მნიშვნელობის  გაგებაში.
  • შეძლებენ რუსულ ენაზე კომუნიკაციას მოგზაურობასთან დაკავშირებით, შეეჩვევიან საჭირო კონსტუქციების სწორად გამოყენებას , გაიმდიდრებენ ლექსიკურ მარაგს ამ მიმართულებით.
  • გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

უცხ.ს.II.1.

  • სათანადოდ რეაგირებს მასწავლებლის მითითებებზე;
  • ასრულებს სავარჯიშოებს.


უცხ.ს.II.2.

  • ამოიცნობს საკომუნიკაციო სიტუაციას (თანამოსაუბრეები, სასაუბრო თემა);
  • ამოკრებს ფაქტობრივ ინფორმაციას (ვინ, სად, როდის, რამდენი, რომელი, როგორი და სხვა.

უცხ.ს.II.28.

  • აკვირდება და ამოიცნობს ილუსტრაციებზე/ტექსტებში/სასწავლო მასალებში ასახულ სახელმწიფო სიმბოლოებს, კულტურის ან საყოფაცხოვრებო რეალიებს.

უცხ.ს.II.20.


  •  ცდილობენ  მეტყველებაში  კონსტრუქციის «Как называется...»  და  ჩვენებითი  ნაცვალსახელების  это, этот, эта გამოყენებას  შემდეგ  გამონათქვამებთან:
  • Скажите, пожалуйста!
  • Вы не скажите...?
  • Извините, вы не знаете…
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეები კითხულობენ, იგებენ  ტექსტის შინაარსს. კონტექსტში შეუძლიათ მარტივ კითხვებზე  პასუხის  გაცემა. აქვთ  ელემენტარული გრამატიკული მასალის ცოდნა.
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეები შეფასდებიან მასწავლებლის მიერ წინასწარი შედგენილი შეფასების რუბრიკით.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
  • სახელმძღვანელო;    
  • « მასწავლებლის წიგნი»;
  • დაფა, ცარცი, რვეული, კალამი,
  • კომპიუტერი, პროექტორი; ეკრანი
  • «რუსეთის“ რუკა.
გაკვეთილის მსვლელობა
ფაზა I
გამოწვევა-10 წთ.


  • მისალმება.

საშინაო  დავალების  შემოწმება :
  • წერითი დავალების  შემოწმება  შემოვლით .
  • მოსწავლეები კითხულობენ  შესრულებულ  დავალებას,  კომენტარს  უკეთებენ  გამოყენებულ კონსტრუქციებს;
  • ერთი  მოსწავლე პარალელურად  ემზადება  დაფასთან  გრამატიკული  მასალის « Употребление мн.числа  прил.+сущ. « წესის  გამოყენების  შესახებ  წარმოსადგენად.
ფაზა II   (25  წთ)
      მასწავლებელი უსვავს კითხვებს კლასს:
  • Какую тему  мы изучаем?
  • Что вы знаете уже по этой теме?
  • Чтобы вы ещё хотели знать о России?
  • В  каком городе вы бы хотели  побывать?
გონებრივი იერიში.
კითხვები კლასს:
  • Что вы  знаете о Петербурге?
  • Где находится Петербург?                                                           რუსეთის  რუკაზე  მუშაობა.
  •      ტექსტის  «Петербург - город  Петра» მოსმენა  და   მე-11 გვ.49  დავალების   შესრულება  რვეულებში (სწორი პასუხების  შემოხაზვა).
  •         შესრულებული დავალების განხილვა;
  • ტექსტის  წაკითხვა მოსწავლეების მიერ და  უცნობი  სიტყვების  ამოწერა;
  •   ტექსტის  გაგების  დონის  შემოწმება;
(მოსწავლეები  მასწავლებლის  დახმარებით  თარგმნიან  ახალ  სიტყვებს, ხდება  ამ   სიტყვების  ჩაწერა  დაფაზე  და  ლექსიკონებში მოსწავლეების  მიერ: течёт, уютный, Дворцовая, ,»Медный всадник»  ).
  •                 პრეზენტაციის ჩვენება “Достопримечательности  Петербурга”: პრეზენტაციის  ჩვენების  შემდეგ  გამოხატონ საკუთარი   შთაბეჭდილება  შემდეგი კონსტრუქციის გამოყენებით: « Мне  понравилась (лся)» + имен. пад.“
  • პრეზენტაციის ჩვენება -8 წთ.;
  •                   2-3 – მოსწავლის  შთაბეჭდილება;
  •         მუშაობა წყვილებში, დიალოგის  შედგენა  და  გათამაშება.
  • (დაფაზე : გამოიყენეთ პასუხებში  კონსტრუქციები «Как называется ...»    და  ნაცვალსახელები  это, этот, эта  +
  • Скажите, пожалуйста!
  • Вы не скажите...?
  • Извините, вы не знаете...
      ფაზა  III (10 წთ)
        გაკვეთილის  შეჯამება
მასწავლებელი უსვავს კითხვებს კლასს:
  •    Что мы сегодня с вами  посмотрели и узнали?
  •    Что вам понравилось,чтобы вы хотели узнать или увидеть?
  • ავსებენ სქემას ვიცოდი ,გავიგე ,მინდა ვიცოდე.
  •   საშინაო  დავალების მიცემა:
  •     (ტექსტი თხრობით,   ახალი  სიტყვების  მნიშვნელობის  დამახსოვრება;)
  • დაწერეთ  ესსე  თემაზე: “Город  Петра ,,  მოცემული გეგმის მიხედვით:
  •  Какие достопримечательности в Петербурге?
  • Что понравилось в фильме?
  • Чтобы они хотели ещё посмотреть?
  • მოსწავლეების შეფასება



           ლაპარაკის შეფასების რუბრიკა რუსულ ენაში


როგორ ლაპარაკობს მოსწავლე, რა ტემპით, იყენებს თუ არა რთულ წინადადებებს და რამდენად უშვებს გრამატიკულ-ლექსიკურ შეცდომებს საუბრისას.
ქულა


1.
მოსწავლე კარგად საუბრობს,იყენებს რთულ წინადადებებს,ლექსიკა მრავალფეროვანია,მისი საუბარი არის სრულიად გასაგები , უშვებს უმნიშვნელო შეცდომებს.
9-10
2.
მოსწავლე კარგად საუბრობს,იყენებს მარტივ ფრაზებს,ლექსიკა არ არის მრავალფეროვანი,არ უჭირს აზრის გადმოცემა,უშვებს რამდენიმე შეცდომას.
7-8
3.
მოსწავლე საშუალო დონეზე საუბრობს,იყენებს ძალიან მარტივ ფრაზებს,უშვებს გრამატიკულ-ლექსიკურ  შეცდომებს,თუმცა აზრის გაგება შესაძლებელია.
5-6
4.
მოსწავლე საუბრობს ძალიან მარტივი ფრაზებით ,უშვებს ბევრ შეცდომას,ძნელია აზრის გაგება.
3-4
5.
მოსწავლე წარმოთქვავს ცალკეულ  რამდენიმე სიტყვას,არ გამოსდის საუბარი.
1-2
საკლასო სამუშაოს შეფასების რუბრიკა


1-2
დაბალი
3-4 საშუალოზე დაბალი
5-6 საშუალო
7-8 საშუალოზე დაბალია
9-10 მაღალი
1
საგაკვეთილო პროცესში მოსწავლის აქტიურობა,მობილიზება.
გაკვეთილზე პასიური და გონებაგაფანტულია
იშვიათად ერთვება საგაკვეთილო პროცესში
ნაწილობრივადაა საგაკვთილო პროცესში ჩართული
ხშირად ერთვება საგაკვეთილო პროცესში
ყოველთვის აქტიურია და ჩართულია
საგაკვეთილო პროცესში
2
ეთიკური ნორმების დაცვა,მოსმენის კულტურა.
არ იცავს ეთიკის ნორმებს,არ უსმენს მოსაუბრეს
იშვიათად იცავს ეთიკის ნორმებს,უჭირს მობილიზება
ცდილობს დაიცვას ეთიკის ნორმები და მოუსმინოს მოსაუბრეს
ხშირად იცავს ეთიკის ნორმებს,ხანდახან უსმენს მოსაუბრეს
ყოველთვის იცავს ეთკის ნორმებს დაყურადღებით უსმენს მოსაუბრეს
3
წაკითხული ან მოსმენილი ინფორმაციის შეჯამების უნარი.
ვერ ახერხებს შეაჯამოს წაკითხული ან მოსმენილი ინფორმაცია
იშვიათად ახერხებს შეაჯამოს მოსმენილი ან წაკითხული ინფორმაცია
ნაწილობრივ
ახერხებს შეაჯამოს მოსმენილი ან წაკითხული ინფორმაცია
ხშირად
ახერხებს შეაჯამოს მოსმენილი ან წაკითხული ინფორმაცია
ყოველთვის
ახერხებს შეაჯამოს მოსმენილი ან წაკითხული ინფორმაცია
4
ჯგუფში მუშაობა,თანამშრომლობა,დისკუსიაში მონაწილეობა,კითხვების დასმა.
არ თანამშრომლობს ჯგუფის წევრებთან,დასმული შეკითხვები არა მიზნობრივია
იშვიათად თანამშრომლობს ჯგუფის წევრებთან,მაგრამ დასმული კითხვები უშინაარსოა
ცდილობს ითანამშრომლობს ჯგუფის წევრებთან,დასმული კითხვები ხანდახანუშინაარსოა
ხშირად
თანამშრომლობს ჯგუფის წევრებთან, დასმული კითხვები მიზნობრივი და შინაარსიანია
ყოველთვის
თანამშრომლობს ჯგუფის წევრებთან, დასმული კითხვები ღრმა,მიზნობრივი და შინაარსიანია
5
დასმულ კითხვებზე ადეკვატური პასუხის გაცემა.
ვერ პასუხობს დასმულ შეკითხვებს
იშვიათად პასუხობს დასმულ შეკითხვებზე
ცდილობს უპასუხოს დასმულ შეკითხვებზე,თუმცა პასუხები არაადეკვატურია
ხშირად ადეკვატურად პასუხობს დასმულ შეკითხვებზე
ყოველთვის
ადეკვატურად პასუხობს დასმულ შეკითხვებზე



                                  თვითშეფასების რუბრიკა
         
                           
კრიტერიუმები / ქულები
1
2
3
1.
გაკვეთილის მიზანი კონკრეტული და გასაგები იყო



2.
აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას



3.
გაკვეთილის დაწყება იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას



4.
გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში



5.
გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებლობები



6.
ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს



7.
ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას



8.
ვიყენებდი აქტიური მოსმენის ტექნიკას



9.
ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ დროს კითხვებზე პასუხის გასაცემად



10.
სწორად მქონდა გადანაწილებული გაკვეთილის მსვლელობის დრო



11.






No comments:

Post a Comment